کامپیوتر البرز - کرج
تبادل اطلاعات و اطلاع رسانی کامپیوتر در استان البرز - کرج
                                                                 
نویسندگان
آمار وبلاگ
  • تعداد بازدیدکنندگان: 96968
دوشنبه 17 مرداد 1390 :: 06:34 ::  نویسنده : گروه کامپیوتر البرز

استفاده از وای فای رایگان در اماکن عمومی

                                  با رعایت حفظ امنیت بالا

                                                                    ( قسمت سوم و آخر )


۴- به فکر استفاده از VPN باشید

متاسفانه تمام سایت‌ها امکان رمزگذاری SSL را ندارند. دیگر موتورهای جست‌وجو و ارایه دهندگان پست الکترونیک امکان دارد که هنوز برای افرادی که فعالیت‌های شما را به نظاره نشسته‌اند قابل نفوذ باشند، به طوری که اگر شما از این سایت‌ها به طور مکرر استفاده می کنید (یا حقیقتا تنها به محافظت بیشتر نیاز دارید)، امکان دارد که ترجیح دهید از یک VPN، یا شبکه خصوصی مجازی استفاده کنید.

این خدمات، یعنی شبکه خصوصی، حتی اگر در محیطی عمومی قرار داشته باشید، امنیت یک شبکه خصوصی را به شما ارایه می‌دهد. یعنی اینکه تمام اطلاعات بر روی سیستم شما قبل از ارسال روی اینترنت، توسط وی پی ان رمزگذاری شده و برای یک سرور امن ارسال می گردند. آنگاه از طریق آن سرور امن به سایت مربوطه ارسال شده و پاسخ هم از طریق سرور با یک اتصال کانال شده امن به کامپیوتر شما منتقل می گردند.

۵- وقتی که از وای فای استفاده نمی‌کنید، خاموشش کنید
اگر می‌خواهید امنیت‌تان را ضمانت کرده و اگر به شکل فعالی از اینترنت استفاده نمی‌کنید، تنها به یک کار ساده نیاز است، وای فای را غیرفعال کنید. انجام این روش به شدت در هر دو سیستم عامل ویندوز و مک آسان است.

در مک، تنها بر روی آیکن وای فای در نوار منو کلیک کرده و گزینه AirPort را غیرفعال نمایید (انتخاب گزینه Turn Airport Off).

در ویندوز، می‌توانید بر روی آیکن بی‌سیم در نوار وظیفه پایین و راست صفحه کلیک کنید تا خاموش شود.

دوباره به یاد داشته باشید، اگر به اینترنت نیاز دارید، این روش اصلا کاربردی نیست، بلکه زمانی که از اینترنت استفاده نمی‌کنید، ایده بدی نیست که آن را فعلا خاموش نمایید. هرچقدر بیشتر متصل بمانید، افراد بیشتری پی خواهند برد که شما متصل هستید و به جاسوسی اطرف تان می‌پردازند.

چگونه تنظیمات امنیتی وای فای عمومی‌تان را خودکار کنید

امکان دارد که نخواهید تمام این تنظیمات را برای هر باری که بین کافی‌شاپ و شبکه خانگی امن‌تان در تردد هستید، تنظیم کنید. خوشبختانه، چندین راه برای خودکار سازی این روند وجود دارد به طوری که شما به صورت خودکار بتوانید حفاظتی دو چندان را زمانی که به شبکه وای فای عمومی متصل هستید، به دست آورید.

در ویندوز

زمانی که در ابتدا به هر شبکه‌ای در ویندوز متصل می‌شوید، از شما پرسیده خواهد شد که آیا به شبکه‌ای در خانه (home)، محل کارتان (Work)، یا در محیطی عمومی (Public) متصل شده‌اید. هر کدام از این انتخاب‌ها لیستی از تنظیمات را تغییر خواهد داد. تنظیم محیط عمومی، به شکل طبیعی، به شما بالاترین امنیت را عرضه خواهد کرد.

می‌توانید نوع تنظیمات را با رفتن به Control Panel و Advanced Sharing Settings و آنگاه Network and Sharing Center شخصی‌سازی نمایید.

از اینجا، شما می‌توانید network discovery، به اشتراک گذاری فایل، اشتراک گذاری پوشه Public، پخش رسانه، و دیگر گزینه‌ها را برای پروفایل‌های مختلف روشن یا خاموش نمایید.

این شروع خوبی است، اما اگر اندکی به کنترل بیشتر نیاز داشته باشید، چه باید کرد؟
 NetSetMan برنامه‌ای فوق‌العاده برای شخصی‌سازی پروفایل‌های کامپیوتر برای شبکه‌های مختلف است. می توانید آدرس IP، DNS server، یا حتی اسکریپت‌های اجرایی را در هر زمانی که به یکی از شبکه‌های از پیش تنظیم شده متصل می شوید را انتخاب می‌کنید.

در او اس ایکس

در او اس ایکس، گزینه‌های زیادی برای خودکار سازی تنظیمات شبکه‌تان ندارید،

اما Airport Location تمام آن چیزی را که بدان احتیاج دارید انجام می‌دهد. با استفاده از آن می‌توانید دیواره آتش تان را روشن نمایید، امکان ارتباط SMTP برای ایمیل ها را خاموش کرده، به یک VPN متصل شوید، و بسیاری کارهای دیگر. تمام اینها بستگی به شبکه‌ای دارد که به آن متصل شده‌اید. شما حتی می‌توانید پس‌زمینه دسکتاپ خود را برای هر شبکه تغییر دهید. علاوه بر آن، Applescript ها را برای آن عملکردهایی که در برنامه ها وجود ندارند، اجرا نماید.

در مرورگر افزونه الویز اچ تی تی پی اس

افزونه فایرفاکس به صورت خودکار گزینه HTTPS امن را برای بسیاری از وب‌سایت‌های مشهور انتخاب می‌کند، مانند نیویورک تایمز، توییتر، فیس بوک، جست‌وجوی گوگل، و دیگر وب‌سایت‌های مشهور. با این افزونه اطمینان حاصل می‌نماید که ارتباطات امن HTTPS برای هر وب‌سایتِ با این قابلیت، در هر زمانی که شما از آنها بازدید می‌کنید، فعال است. به خاطر داشته باشید که افزونه فایرفاکس بر روی ویندوز، مک، و لینوکس کار می‌کند.

توجه به رویکرد «اول-ایمنی»

اگر زیاد از شبکه‌های عمومی مختلفی استفاده می‌کنید، شاید اضافه کردن پروفایل‌های بسیار که تنظیمات محافظتی را خودکار می‌سازد، کار زیادی به نظر آید. در حالی که بسیاری از فروشگاه‌های زنجیره ای بایستی نام‌های یکسان برای شبکه‌های وای فای‌شان داشته باشند، در روشی بهتر می‌شود تنظیمات امن‌تر را برای سیستم، به عنوان پیش‌فرض انتخاب کرد، و تنها یک پروفایل برای شبکه خانگی ایجاد کرد. بنابراین، به صورت پیش‌فرض، به اشتراک گذاری فایل می‌تواند خاموش شده باشد، دیواره آتش تان در امن‌ترین حالتش قرار داشته باشد، و البته می‌توانید Airport Location یا NetSetMan را برای تنظیمات کمتر و امن تر راه بیاندازید.

این تمام موارد نیست، ولی به شما فهرستی سریع و مناسب از چیزهایی که بایستی در هر مرتبه اتصال به شبکه عمومی انجام دهید، ارایه می‌دهد. مطمئنا تعدادی موارد دیگر که بایستی انجام دهید نیز وجود دارد (مانند راه اندازی یک ساکس پراکسی بر روی SSH)، اما این مراحل زمانی که در نقاط عمومی در حال مرور اینترنت هستید، امنیت بسیاری برای شما ایجاد می‌کند.


( قسمت اول )         ( قسمت دوم )